- Juma: 10:00 dan 12:00 gacha
O’zbekiston Respublikasining fuqaroligi to’g’risidagi Qonunining 24-moddasi hamda O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 10 martdagi PF-6185 sonli farmoni bilan tasdiqlanfan nizom asosida tartibga solinadi.
Xorijda yashab turgan va chet el fuqaroligini olishga qaror qabul qilgan O’zbekiston fuqarosi elchixonaga quyidagi hujjatlarni taqdim qilishi lozim:
1. O’zbekiston Respublikasi Prezidenti nomiga ariza (namuna);
2. Ariza-so’rovnoma (https://consulate.mfa.uz/citizenship/index interaktiv konsullik xizmatlari portalida lotin alifbosiga asoslanga o’zbek tilida to’ldirilidi );
3. Arizachining pasporti yoki O’zbekiston idoralari tomonidan berilgan shaxs guvohnomasi (ID-karta);
4. Arizachining tug’ilganlik haqidagi guvohnomasi nusxasi;
5. Nikoh tuzilganligi yoki nikoh bekor qilinganligi to’g’risidagi guvohnoma (agar turmush qurgan bo’lsa);
6. Fuqarolikdan chiqishga arizachi turmush oʼrtogʼining notarial tartibda tasdiqlangan roziligi;
Arizada arizachining farzandi ko’rsatilgan taqdirda, bolaning tug’ilganlik to’g’risidagi guvohnomasi, pasporti yoki shaxs guvohnomasi (ID-karta). Bunday hollarda bolaning otasi yoki onasi O’zbekiston fuqaroligini saqlab qolayotgan bo’lsa, uning notarial tartibda tasdiqlangan roziligi (nikoh bekor qilingan holatlar bundan mustano emas);
7. Otalasi yoki onasi bilan birga fuqarolikdan chiqayotgan 14 yoshdan 18 yoshgacha bo’lgan farzandning O’zbekiston fuqaroligidan chiqish bo’yicha rozilik arizasi (namuna)
8. Arizachini tarjimai holi va uning yaqin qarindoshlari haqida ma’lumot (namuna);
9. 3,5*4,5 sm o’lchamdagi 4 ta rangli fotosurat;
Аgar ariza beruvchining Oʼzbekiston fuqarosi boʼlgan eri (xotini), ota-onasi, shuningdek, uning qaramogʼidagi shaxslar Oʼzbekiston hududida doimiy yashasa, ushbu shaxslar ariza beruvchiga nisbatan mulkiy eʼtirozlari mavjud emasligi haqidagi notarial tartibda tasdiqlangan arizalari;
Аgar tegishli holatlar mavjud boʼlsa, arichaning ota-onasi yoki turmush oʼrtogʼining roziligi oʼrniga ariza beruvchidan quyidagi hujjatlar talab etiladi:
Vafot etganligi haqida guvohnoma (agar koʼrsatilgan shaxslar vafot etgan boʼlsa)
Koʼrsatilgan shaxslarni ota-onalik huquqlaridan mahrum qilinganligi, muomalaga layoqatsiz, muomala layoqati cheklangan yoki bedarak yoʼqolgan deb topilganligi yoxud fuqaroni vafot etgan deb eʼlon qilinganligi haqidagi qonuniy kuchga kirgan sud qarori;
Yolgʼiz ota yoki ona ekanligini tasdiqlovchi hujjatlar vakolatli organ tomonidan soʼrab olinadi
Arizani ko’rib chiqish uchun davlat boji (konsullik yigʼimi) toʼlanganligi toʼgʼrisidagi hujjat.
*** Yuqorida ko’rsatilgan barcha ko’rsatilgan hujjatlar arizachi tomonidan 2 nusxada taqdim etilishi kerak. Hujjatlar to'liq taqdim etilganidan so'ng ko’rib chiqish uchun O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Fuqarolik masalalari bo’yicha komissiyaga yuboriladi.
O’zbekiston Respublikasi fuqaroligini yo’qotish tartibi
O’zbekiston fuqaroligini yo’qotish masalalari O’zbekiston Respublikasining fuqaroligi to’g’risidagi Qonunining 25-moddasi hamda O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 10 martdagi PF-6185 sonli farmoni bilan tasdiqlanfan nizom asosida tartibga solinadi.
Qonunchilikka ko’ra O’zbekiston fuqaroligi quyidagi holatlarda yo’qotiladi:
1. shaxs chet davlatning harbiy xizmatiga, xavfsizlik organlariga, huquqni muhofaza qiluvchi organlariga, davlat hokimiyati va boshqaruvi organlariga xizmatga kirganligi oqibatida;
2. agar xorijda doimiy yashovchi shaxs yetti yil mobaynida uzrli sabablarsiz elchixona doimiy konsullik hisobiga turmagan bo’lsa;
3. shaxs muqaddam O’zbekiston fuqaroligini yolg’on ma’lumotlar yoki soxta hujjatlarni taqdim etish natijasida qabul qilgan bo’lsa;
4. agar shaxs chet davlatning foydasini ko’zlab faoliyat ko’rsatgan holda yoki tinchlik va xavfsizlikka qarshi jinoyatlar sodir etish yo’li bilan jamiyat hamda davlat manfaatlariga jiddiy zarar yetkazgan bo’lsa;
5. agar shaxs ixtiyoriy ravishda chet davlatning fuqaroligini olgan bo’lsa;
6. agar shaxs chet davlatning fuqaroligini tug’ilganlik bo’yicha yoxud chet davlat fuqarosi bo’lgan otasining yoki onasining fuqaroligi asosida, voyaga yetmagan yoshida olgan bo’lsa va yigirma bir yoshga to’lguniga qadar chet davlat fuqaroligidan chiqishni rasmiylashtirmagan bo’lsa.
Bunda arizachi elchixonaga quyidagi hujjatlarni taqdim etishi lozim:
1. Oʼzbekiston Respublikasi fuqaroligini yoʼqotish toʼgʼrisidagi xabarnoma/ogohlantirish xati (elchixonada rasmiylashtiriladi);
2. Arizachining pasporti yoki O’zbekiston idoralari tomonidan berilgan shaxs guvohnomasi (ID-karta);
3. Arizachini tarjimai holi va uning yaqin qarindoshlari haqida ma’lumot (namuna);
4. Fuqaroning chet elga doimiy yashashga chiqganligini tasdiqlovchi hujjat (Qonuning 25-moddasi b-bandi uchun);
5. Xorijiy davlat fuqarolik pastorti nushasi (Qonuning 25-moddasi d-bandi uchun);
6. Chet el fuqaroligi qabul qilgan arizachining maʼlumotlari (ismi, familiyasi, otasining ismi, tugʼilgan sanasi) oʼzgargan boʼlsa, mazkur holatni tasdiqlovchi hujjat va uning notarial tartibda tasdiqlangan o’zbek tilidagi tarjimasi;
7. Аrizachining xorij fuqaroligini qabul qilgan sanasini tasdiqlovchi xorijiy davlat vakolatli organi tomonidan berilgan hujjat va uning notarial tartibda tasdiqlangan o’zbek tilidagi tarjimasi (Qonuning 25-moddasi d-band uchun);
8. 3,5*4,5 sm o’lchamdagi 4 ta rangli fotosurat
*** Yuqorida ko’rsatilgan barcha ko’rsatilgan hujjatlar arizachi tomonidan ikki nusxada taqdim etilishi kerak. Hujjatlar O’zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Fuqarolik masalalari bo’yicha komissiyaga ko’rib chiqish uchun yuboriladi.

- Среда: от 14:00 до 15:30
Вопросы оформления выхода из гражданства Узбекистана регулируются согласно требованиям статьи 24 Закона о гражданстве Республики Узбекистан и положения, утвержденного Указом Президента Республики Узбекистан ПФ-6185 от 10 марта 2021.
Гражданин Узбекистана, проживающий за рубежом и решивший получить гражданство другого государства, должен предоставить в посольство следующие документы:
1. Заявление на имя Президента Республики Узбекистан (образец);
2. Анкета-заявление (заполняется по латинскому алфавиту узбекского языка через портал интерактивных консульских услуг https://consulate.mfa.uz/citizenship/index);
3. Паспорт заявителя или удостоверение личности (ID-карта), выданное органами Узбекистана;
4. Копия свидетельства о рождении заявителя;
5. Копия свидетельства о браке или свидетельства о расторжении брака (если заявитель состоит или состоял в браке);
6. Нотариально заверенное согласие супруга заявителя на выход из гражданства;
7. Если в заявлении указан ребенок заявителя, необходимо предоставить свидетельство о рождении ребенка, паспорт или удостоверение личности (ID-карту). В случаях если отец или мать ребенка сохраняют гражданство Узбекистана, предоставляется его согласие завренное в нотариальном порядке (случаи расторжения брака не являются исключением);
Заявление о согласии на выход из гражданства Узбекистана ребенка от 14 до 18 лет, отказывающегося от гражданства вместе с отцом или матерью (образец)
8. Биография заявителя и сведения его близких родственниках (образец);
9. Цветные фотографии размером 3,5*4,5 см (4 шт.);
Если муж (жена), родители, а также иждивенцы заявителя, являются гражданами и постоянно проживают на территории Узбекистана, предоставляется нотариально заверяются заявления об отсутствии у этих лиц имущественных возражений в отношении заявителя;
При наличии соответствующих обстоятельств, взамен согласия родителей или супруга заявителя требуются следующие документы:
Свидетельство о смерти (если указанные лица умерли)
Решение суда о том, что указанные лица лишены родительских прав, признаны недееспособными, ограниченно дееспособными или безвестно отсутствующими либо об объявлении гражданина умершим;
Документы, подтверждающие статус одинокого отца или матери;
Документ об оплате государственной пошлины (консульского сбора) за рассмотрение заявления.
*** Все указанные документы должны быть предоставлены заявителем в двух экземплярах. Документы направляются для рассмотрения в Комиссию по вопросам гражданства при Президенте Республики Узбекистан.
Порядок и процедура утраты гражданства Республики Узбекистан
Оформление и порядок утраты гражданства регулируются согласно требованиям статьи 25 Закона о гражданстве Республики Узбекистан и положения, утвержденного Указом Президента Республики Узбекистан УП-6185 от 10 марта 2021 года.
Согласно законодательству, гражданство Узбекистана утрачивается в следующих случаях:
- если лицо поступило на службу вооружнных сил иностранного государства, органов безопасности, правоохранительных органов, органов государственной власти и управления;
- если лицо, постоянно проживающее за границей, без уважительных причин не состояло на постоянном консульском учете посольства в течение 7 лет;
- если лицо ранее получило гражданство Узбекистана в результате предоставления заведомо ложных сведений или поддельных документов;
- если лицо причинило серьезный ущерб интересам общества и государства, действуя в интересах иностранного государства или совершив преступления против мира и безопасности;
- если лицо добровольно получило гражданство иностранного государства;
- если лицо будучи несовершеннолетним получило гражданство иностранного государства по рождению или на основании гражданства своего отца или матери, являющихся гражданином иностранного государства, и не оформило выход из гражданства другого государствапо исполению ему 21 года.
В этом случае заявителю необходимо предоставить в посольство следующие документы:
1. Письмо-уведомление об утрате гражданства Узбекистана;
2. Паспорт заявителя или удостоверение личности (ID-карта), выданное органами Узбекистана;
3. Биография заявителя и сведения о его близких родственников (образец);
4. Документ, подтверждающий выезд гражданина на постоянное жительство за границу (пункт “б” статьи 25 Закона о граждастве);
5. Копия паспорта гражданина иностранного государства (пункт “г” статьи 25 Закона о граждастве);
6. В случае изменения сведений о заявителе, получившем иностранное гражданство (имя, фамилия, имя отца, дата рождения), документ, подтверждающий данный факт с переводом на узбекский язык, заверенный в нотариальном порядке);
7. Документ, выданный уполномоченным органом иностранного государства, подтверждающий дату принятия заявителя в иностранное гражданство, и его перевод на узбекский язык, заверенный в нотариальном порядке (пункт “г” статьи 25 Закона о граждастве);
8. Фотография заявителя – 4 шт. (разм. 3,5*4,5 см.).